“Plassen doe je van de wind af”

BALLUM – Ameland is uiterst terughoudend om meer activiteiten op het strand toe te staan. De gemeente onderzocht de mogelijkheden naar aanleiding van verschillende plannen. Er ligt sinds 2010 een aanvraag voor een badhuis ter hoogte van het Westerpad en een strandpaviljoen bij de strandovergang Nes. Daarnaast is er vraag naar het plaasten van strandhuisjes en toiletvoorzieningen.

Raadslid Rudolf Teuben (A’82) propageert de ongereptheid van het strand. Dat moet vooral in stand gehouden worden en daar passen geen extra faciliteiten bij. Activiteiten kunnen georganiseerd worden bij de bestaande vier strandpaviljoens. Elk dorp heeft er bij de strandovergang een staan. Daar hoeft wat Teuben betreft niet nog een badhuis bij het Westerpad bij en ook geen extra strandpaviljoen bij Nes. Ook wat de toiletunits betreft is hij terughoudend. Zonder wc op het strand is het al heel wat jaren goed gegaan. Bert Cordes (CDA) valt zijn collegaraadslid bij. Hij is tegen verrommeling op het strand en wat dat plassen betreft: dat doe je van de wind af, grapt hij. Wie nodig moet, kan er ook even de sokken in zetten naar een van de vier strandpaviljoens met toiletvoorzienig. Daar hoeven geen units voor worden gebouwd.

De strandhuisjes, kleine accommodaties op het strand voor kort verblijf, komen er ook niet, als het aan de Amelander gemeenteraad ligt. Alleen André Tuil (VVD) ziet wel iets in meer activiteit. “Er komt meer jeugd op het strand en daar willen we wel iets mee doen.”

Bij het Westerpad staan twee units van strand- en watersportbedrijven: Beach Ameland en Ameland Adventure. In samenwerking met die twee bedrijven zou er wellicht een badhuis zijn te realiseren, maar van samenwerking lijkt het niet te komen. Henk Huizinga, die het plan van het badhuis indiende, is nog nooit uitgenodigd voor een overleg met de twee bedrijven op het strand. Zijn plan heeft een toegvoegde waarde voor Ameland, stelt de Beleidsnota Strandpaviljoens en Strandactiviteiten. Het klassieke zelfvoorzienende badhuis biedt wellness en een strandbeleving die nog niet wordt aangeboden op het eiland. Met het unieke concept kan Ameland zich onderscheiden van zijn concurrentie. Het zwakke punt is de aanvoerroute via het deels onverharde Westerpad, de afwezigheid van een parkeerplaats en de twijfel of de wellnessvoorziening het met volledige zelfvoorziendheid kan redden.

Wethouder Will Bakema noemt de beleidsnota rond de kwesties badhuis, extra strandpaviljoen, strandhuisjes en toiletunits “aftasten wat zou kunnen worden gedaan.”

De gemeentraad discussieert er in een volgende raadsvergadering nog over.

Jeanet de Jong
Jeanet de Jong

Jeanet de Jong stopt op 31 augustus 2023 met haar Persbureau Ameland. De nieuwsvoorziening wordt onder dezelfde naam, met een ander logo en andere opmaak als nieuwsblog voortgezet door een externe partij. De mailadressen gekoppeld aan de website verdwijnen.

Artikelen: 18169

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *