Historische banden van Omrop Fryslân officieel overgedragen aan het Fries Film & Audio Archief en Tresoar

Maandag 30 maart vond de overdracht van het historische bandenarchief van Omrop Fryslân plaats: de ruim 35.000 archiefstukken gaan naar het Fries Film & Audio Archief (FFAA) en Tresoar. Met deze stap wordt belangrijk Fries audio- en video-erfgoed duurzaam ondergebracht bij ervaren erfgoedpartners.

Tijdens de overdracht werden bijzondere historische fragmenten getoond. Van de opening van Simmer 2000 en de eerste uitzending van Hjoed tot beelden van schooltelevisie. Het zijn stuk voor stuk beelden die laten zien en horen hoe rijk het erfgoed van Omrop Fryslân is. “Wij zijn ons er heel erg van bewust dat wij een kostbaar archief hebben. Het geheel geeft een prachtig tijdsbeeld van Fryslân en het Fries,” vertelt Houkje Rijpstra, directeur van Omrop Fryslân. “Wat ons betreft is het kostbaar erfgoed. Wij zijn dan ook heel blij met deze samenwerking en dat al het materiaal in Fryslân bewaard blijft.”

Voor het FFAA betekent de overdracht een verdubbeling van het huidige archief. Waar het FFAA nu zo’n 25.000 archiefstukken beheert, komen daar meer dan 35.000 fysieke stukken van Omrop Fryslân bij. “De opslag en het beheer van dit soort materiaal vraagt om specialistische kennis en langdurige zorg. Dat is precies waar onze kracht ligt. We zijn er trots op dat we dit in Fryslân goed georganiseerd hebben,” aldus Hester Terpstra, directeur-bestuurder van Film in Friesland (de overkoepelende organisatie waaronder het FFAA, Slieker Film en het Noordelijk Film Festival vallen).

Alle partijen onderstrepen het belang van goed archiefbeheer. Arjen Dijkstra, directeur van Tresoar, is trots op deze samenwerking van Friese organisaties. “Dit kan alleen in Fryslân. Het archief is een schat aan informatie met verhalen, beelden en geluiden. Samen zorgen wij ervoor dat dit goed bewaard blijft, nu en in de toekomst. Dat is machtig!”

Het behoud van beeld- en geluidsmateriaal wordt gezien als essentieel cultureel erfgoed voor Fryslân. “Het is een geruststelling dat wij samen deze belangrijke collectie kunnen veiligstellen voor toekomstige generaties. In de komende jaren zullen we de samenwerking versterken en uitzoeken hoe wij dit erfgoed bruikbaar en beschikbaar kunnen maken voor iedereen in Friesland en daarbuiten,” aldus Jurjen Enzing, coördinator van het Fries Film & Audio Archief.

Foto (C): Omrop Fryslân

Persbureau Ameland
Persbureau Ameland

Persbureau Ameland brengt alle actualiteiten om en rondom Ameland. Daarnaast verschijnen er verschillende reportages over de vele bewoners die het eiland rijk is. Zelf een goede tip? Mail deze naar info@persbureau-ameland.nl.

Artikelen: 2004