Voordat stadions, contracten en betaald voetbal onderdeel werden van zijn leven, was er Amelandia. Jan Bruin, geboren in Hollum in 1969, begon gewoon bij de club op het eiland. In 1989 maakte hij deel uit van het elftal dat kampioen werd in de tweede klasse B van de afdeling Friesland.
Van Ameland naar de top
Sportverhalen van een eiland

Ameland is misschien klein, maar het eiland kent verrassend veel bijzondere sportverhalen. Verhalen over Amelanders die de landelijke top bereikten, talenten die hun eerste stappen op het eiland zetten en sporters die buiten Ameland naam maakten. Sommige namen zijn nog altijd bekend, andere verhalen dreigen langzaam te verdwijnen.
Met Van Ameland naar de top brengen we die verhalen bij elkaar. We duiken in het verleden, spreken mensen die erbij waren en kijken ook naar de sporters van nu en de talenten van morgen. Want achter iedere prestatie zit een verhaal – en juist die verhalen willen we bewaren en doorvertellen.
Wie nu op jonge leeftijd wordt gezien als groot voetbaltalent, kan al vroeg terechtkomen in een regionale of landelijke jeugdopleiding. De route van Bruin was anders. Via FVC kwam hij bij SC Cambuur terecht. In het seizoen 1991/1992 debuteerde hij in het betaalde voetbal.
Dat was het begin van een carrière die veel langer zou duren dan één mooi seizoen. Bruin werd een herkenbare spits in de Eerste Divisie, speelde ook in de Eredivisie en bouwde vooral bij Cambuur een bijzondere status op.
Cambuur werd meer dan een club
Bruin speelde van 1991 tot 1995 voor Cambuur en maakte in die periode ook de promotie naar de Eredivisie mee. Daarna vertrok hij naar FC Zwolle. Via FC Volendam keerde hij in 2000 terug naar Leeuwarden.
Die tweede Cambuur-periode maakte hem nog sterker onderdeel van de clubgeschiedenis. Hij stond opnieuw jarenlang in de aanval en bleef doelpunten maken. De combinatie van zijn lengte, zijn rol als centrumspits en zijn band met supporters maakte hem herkenbaar.
Ook zijn manier van juichen werd een handelsmerk. Na een doelpunt liep hij met lange passen en gestrekte armen richting het publiek. Een klein ritueel dat supporters onthouden, juist omdat voetbalherinneringen zelden alleen uit statistieken bestaan.
Nog één club, en toen nog een jaar
Toen zijn periode bij Cambuur eindigde, leek het logisch dat zijn profloopbaan richting het einde ging. Bruin was inmiddels een ervaren spits. Toch tekende hij in 2005 bij Stormvogels Telstar.
Daar gebeurde iets wat goed bij zijn hele carrière past: hij bleef scoren. Zo goed zelfs dat een aangekondigd afscheid werd uitgesteld. In april 2007 besloot hij nog een seizoen door te gaan. Pas in de zomer van 2008 kwam er echt een einde aan zijn loopbaan in het betaalde voetbal.
De precieze totalen verschillen per databron afhankelijk van de meegetelde wedstrijden, maar over één ding bestaat geen twijfel: Bruin speelde honderden profwedstrijden en maakte meer dan honderd doelpunten. Voor een jongen die op Ameland bij de plaatselijke club begon, werd betaald voetbal geen kort avontuur maar een groot deel van zijn volwassen leven.
Terug naar waar het begon
Na zijn spelersloopbaan verdween Bruin niet uit het voetbal. Hij werkte bij Cambuur, was jeugdtrainer en assistent-trainer en stond in 2017 tijdelijk voor de groep van het eerste elftal. Later werkte hij ook bij andere clubs als trainer.
Ondertussen bleef de band met Ameland zichtbaar. Hij speelde na zijn profcarrière nog voor Amelandia en was betrokken bij voetbalactiviteiten en voetbalkampen in Hollum. Jarenlang droeg een zaalvoetbaltoernooi op het eiland zijn naam.
Dat maakt zijn verhaal voor deze serie interessant. Het gaat niet alleen over iemand die Ameland verliet om prof te worden. De lijn loopt ook terug. De plek waar hij als voetballer begon, bleef onderdeel van zijn leven.
De vragen die alleen Jan Bruin kan beantwoorden
Juist bij Bruin ligt er nog een kans om van een goed historisch verhaal een bijzonder eigen Persbureau-Ameland-verhaal te maken. De feiten zijn bekend. De clubs staan in de boeken. De doelpunten zijn geteld. Interessanter zijn de herinneringen die niet in een database passen.
Hoe ging dat destijds als een jonge speler van Ameland steeds serieuzer ging voetballen? Wanneer besefte hij zelf dat hij het betaalde voetbal kon halen? Was de boot vooral een praktische hindernis of hoorde die simpelweg bij het leven? En hoe voelde het jaren later om weer in een shirt van Amelandia te spelen?
Misschien is dat uiteindelijk de kern van zijn verhaal. Jan Bruin ging ver in het voetbal, maar zijn eerste club bleef dichtbij.
Van Hollum naar Cambuur, Zwolle, Volendam en Telstar en uiteindelijk weer terug naar het eiland. Dat is geen rechte lijn naar de top. Het is een voetbalcarrière met een beginpunt dat nooit helemaal uit beeld verdween.
Weet jij meer over dit verhaal?
De sportgeschiedenis van Ameland zit niet alleen in archieven, maar vooral in de herinneringen van mensen. Misschien weet jij meer over de sporter of gebeurtenis uit dit verhaal. Was je erbij, heb je samen gesport, ken je iemand die een belangrijke rol speelde of liggen er thuis nog foto’s, krantenknipsels of andere herinneringen?
Laat het ons weten. Ook aanvullingen, anekdotes en correcties zijn welkom. En is er een Amelander sporter, trainer, vrijwilliger of bijzonder sportverhaal waar we volgens jou eens in moeten duiken? Ook dat horen we graag.
Zo bouwen we Van Ameland naar de top samen verder uit en zorgen we ervoor dat bijzondere sportverhalen van het eiland niet verloren gaan.
Mailen kan naar: info@persbureau-ameland.nl

