Tip
Een tip of adverteren? Neem dan contact op met info@persbureau-ameland.nl.
De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) verzorgt ook deze zomer de professionele strandbewaking op de Friese Waddeneilanden: Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Op vrijdag 20 juni zijn de lifeguards gestart op Ameland, de overige eilanden volgen vanaf zaterdag 5 juli. Tot en met zaterdag 30 augustus (en op Ameland tot en met zaterdag 13 september) houden 106 KNRM-lifeguards dagelijks toezicht op tien strandposten. De lifeguards zijn herkenbaar aan hun rood-gele kleding en materiaal.
Zonebewaking en actief toezicht
Het bewaakte zwemvak, aangegeven met rood-gele vlaggen, is de veiligste plek om te zwemmen. Op de Friese eilanden staat áltijd een lifeguard aan de waterlijn, midden in de zone. Zo kunnen zij bij een incident snel ingrijpen.
Elke dag wordt het zwemvak opnieuw vastgesteld op basis van een risico-inventarisatie, zoals stroming, zandbanken, branding en windrichting. Buiten deze vlaggen is het strand onbewaakt, maar wordt het wel vanuit de reddingsposten gemonitord. Watersporten zoals (kite)surfen zijn binnen het zwemvak niet toegestaan.

KNRM-strandbewaking – zwem tussen de vlaggen. Foto: Ruben Snitslaar
Nieuwe waarschuwingsvlaggen met pictogrammen en tekst
Dit strandseizoen zijn vernieuwde waarschuwingsvlaggen landelijk ingevoerd. Deze vlaggen zijn voorzien van een pictogram en Engelstalige tekst om strandbezoekers beter te informeren. De kleuren blijven internationaal herkenbaar.
Het doel is om misverstanden te voorkomen en de communicatie van strandwacht naar strandbezoeker te verbeteren. KNRM-lifeguards doen mee met deze landelijke afspraak. Het project Het Strand Veilig hoopt met deze aanpassing het veiligheidsbewustzijn van strandgangers te vergroten.

Professionele lifeguards en moderne uitrusting
KNRM-lifeguards beschikken over reddingswaterscooters, rescue boards, terreinvoertuigen, AED’s en EHBO-materiaal. De KNRM onderschrijft de landelijke kwaliteitsstandaard ‘Code Lifeguarding’. Nieuwe lifeguards worden voorafgaand aan het seizoen intensief opgeleid en leggen onder andere vaar- en praktijkexamens af.
Zonebewaking door KNRM-lifeguards | Zwem tussen de vlaggen. Video: KNRM
Cijfers 2024
In 2024 hadden de lifeguards op de Friese Waddeneilanden aanzienlijk meer inzetten dan in voorgaande jaren. In totaal ging het om 1.134 inzetten, tegenover 703 in 2023. Het rustige weer trok veel strandbezoekers, maar leidde tot minder ernstige incidenten. Er werden 988 kleine EHBO-handelingen verricht, 17 reddingsacties uitgevoerd en 17 grote EHBO-inzetten gedaan waarbij een ambulance of arts werd ingezet. Daarnaast zijn 12 kinderen herenigd met hun ouders en vonden nog 100 kleinere hulpacties plaats.
Wie checkt jou?
Met de campagne Wie checkt jou? roept de KNRM strandbezoekers op om alert te blijven in en rond het water. Zwemmen in zee is heerlijk, maar brengt risico’s met zich mee. Spreek daarom af wie jou in de gaten houdt als je het water in gaat:
• Je vrienden aan de kant: vraag iemand aan de kant om op je te letten.
• Je buddy in het water: zwem samen, dan kun je elkaar helpen als het nodig is.
• De lifeguard op het strand: volg de aanwijzingen van de lifeguards op.
Meer tips: www.veiliginenuithetwater.nl
Fotobijschrift: De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) verzorgt ook deze zomer de professionele strandbewaking op de Friese Waddeneilanden: Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog.
Foto: Theo Nobel – KNRM