Box 3 en de toeslagen

Wanneer u in principe recht hebt op toeslagen, bijvoorbeeld omdat u in een huurwoning met een niet te hoge huur woont én uw inkomen beneden een bepaalde grens ligt, dan is er nóg een punt waar de belastingdienst naar gaat kijken. En dat is uw vermogen. Bijvoorbeeld uw spaargeld, effecten en cryptovaluta. Voor de huurtoeslag mag dit vermogen niet hoger zijn dan € 38.479 voor alleenstaanden (geldt voor het jaar 2026; het saldo op 1 januari 2026 is bepalend). Voor fiscaal partners geldt het dubbele.

Let op: ook het vermogen van uw thuiswonende kinderen, die jonger zijn dan 18 jaar telt mee! En wanneer u een medebewoner in huis neemt, let dan ook goed op, in sommige gevallen telt hun vermogen ook mee bij de bepaling van uw vermogen.

Deze grens is hard: komt u er boven, dan vervalt de gehele toeslag.

Stel dat u er net overheen dreigt te komen.

Het kan dan handig zijn om in het oude jaar nog wat grotere uitgaven te doen, die u toch al van plan was te doen. Of een (extra) termijn te betalen van de zomervakantie, die u in december heeft geboekt. Of de kinderen een bedrag te schenken of een gift te geven aan een goed doel.

Zo’n actie kan best veel geld opleveren, huurtoeslag gaat snel over enkele honderden euro’s per maand.

Bonus

En nu we het toch over de huurtoeslag hebben. Het komt voor dat uw werkgever u in december een extraatje geeft. Bruto. En met deze bruto bonus komt u net boven de huurtoeslag grens. Erg vervelend, een extraatje kost daarmee veel geld doordat u daardoor geen toeslagen meer krijgt.

In dat geval zou u in overleg met uw werkgever kunnen overeenkomen de bruto bonus netto te laten uitbetalen. Deze netto bonus valt dan onder de werkkostenregeling, waar de werkgever in het ergste geval 80% eindheffing over betaalt.

Frans van Wieren

Adviseur bij Van Wieren en Vellinga te Do

Zuiderschans 4
9101 PZ Dokkum
0519 228 150

f.vanwieren@vwvaa.nl

www.vanwieren-vellinga.nl