650 deelnemers gaan LOS in Dokkum en halen ruim €10.000 op

DOKKUM – Nog één ronde? Die vraag klonk afgelopen zondag 20 september honderden keren in en rond het Tolhuispark. Tijdens de allereerste editie van LOS Dokkum gingen zo’n 650 deelnemers de sportieve uitdaging aan. 422 hardlopers en 123 wandelaars begonnen aan de twaalf uur durende uitdaging, terwijl 100 kinderen deelnamen aan de Kids Run. Sommigen hielden het na één of enkele rondes voor gezien, anderen stonden twaalf uur later nog altijd aan de start. Samen haalden de deelnemers ruim €10.000 op voor de Boostcamp 2027 van Stichting Ik ben Wil.

Geïnspireerd op het Last Men Standing-format draaide LOS om een terugkerende vraag: ga ik nog een rondje? Ieder uur klonk opnieuw het startsein. Hardlopers begonnen aan een ronde van 6,7 kilometer, wandelaars aan 3,9 kilometer. Deelnemers bepaalden zelf hoe vaak ze opnieuw aan de start verschenen. Eén ronde, drie, zes of alle twaalf: iedereen zocht zijn eigen grens op.

Juist daar bleek de kracht van het concept te zitten. Veel deelnemers gingen uiteindelijk verder dan ze vooraf van plan waren. Christiaan Visser van de organisatie vertelt: “Dat was misschien wel het mooiste om te zien. Mensen kwamen trots over de finish omdat ze iets hadden gedaan waarvan ze vooraf niet wisten of ze het konden. Voor de één waren dat twee of drie rondes, voor een ander alle twaalf. We hebben van zoveel deelnemers gehoord: ‘Ik zou stoppen, maar toen ben ik toch nog een rondje gegaan.’ “Precies dát is LOS.”

Twaalf rondes en tientallen deelnemers tot het uiterste

Van de 422 hardlopers die aan de wedstrijd deelnamen, begonnen 80 deelnemers aan de twaalfde en laatste ronde. Bij de wandelaars waren dat 31 van de 123 deelnemers. Wie alle twaalf rondes volbracht, legde daarmee 80,4 kilometer hardlopend of 46,8 kilometer wandelend af.

De overwinning bij de mannen ging naar Teun Ent uit Aldeboarn, die de twaalf rondes volbracht in een totale tijd van 6 uur en 1 minuut. Bij de vrouwen was Berber Swart uit Dokkum de winnaar, met een totale tijd van 6 uur en 28 minuten.

Ook in het teamklassement was er een winnaar: Dok74 Verhuur won de teamwedstrijd van de eerste editie van LOS Dokkum.

Trotse gezichten en twaalf uur lang energie

Vanaf de eerste start om 08.00 uur hing er een energieke en gemoedelijke sfeer rond het parcours. Deelnemers moedigden elkaar onderweg aan, deelden high fives en hielpen elkaar om toch weer aan de volgende ronde te beginnen.

Ook langs de kant was de support groot. Familie, vrienden en andere supporters verzamelden zich bij de start en finish, in de sporthal en bij de tenten op het evenemententerrein.

“Het was enorm geslaagd.” Zoveel blije lopers en wandelaars, enthousiaste vrijwilligers en support langs de kant. Maar vooral al die trotse gezichten bij de finish blijven hangen. Iedereen had zijn eigen prestatie geleverd. “Dat maakte de sfeer heel bijzonder,” vertelt Christiaan.

Nieuw sportconcept slaat aan

Met LOS haalde de organisatie een relatief nieuw wedstrijdconcept naar de regio. Het idee ontstond binnen de organisatie vanuit de wens om een ander soort sportieve uitdaging in Dokkum neer te zetten. De eerste editie van LOS Dokkum werd mede mogelijk gemaakt door Vitaleer Dokkum, dat vanaf het begin betrokken was bij de ontwikkeling en realisatie van het evenement.

“Dit hadden we hier nog niet.” Het is een sportvorm die steeds meer mensen ontdekken. Een paar jongens uit onze organisatie kwamen met het idee om het concept naar deze regio te halen. “Zo is LOS Dokkum ontstaan,” legt Visser uit.

Dat het concept een brede groep aansprak, bleek zondag. Ervaren duursporters verschenen aan de start, maar ook recreanten die zichzelf wilden uitdagen en deelnemers die pas recent het sporten weer hadden opgepakt. Juist die combinatie maakte de eerste editie toegankelijk voor een brede groep deelnemers.

Ook kinderen gaan LOS

Ook de jongste deelnemers kregen hun eigen uitdaging. Tijdens de Kids Run liepen 100 kinderen in een boevenpak en schmink korte rondes, terwijl een ‘politieagent’ op jacht ging naar de deelnemers. Wie werd ingehaald, viel af. Zo werd het deelnemersveld steeds kleiner tot uiteindelijk één winnaar overbleef.

Zo’n 70 vrijwilligers maken eerste editie mogelijk

Achter het evenement stond een grote groep vrijwilligers. Zo’n 70 mensen waren zondag actief als onder meer verkeersregelaar, parcoursbegeleider of vrijwilliger bij de start, finish en verzorgingsposten.

Ook bedrijven en organisaties uit Dokkum en de regio droegen bij. Samen zorgden deelnemers, vrijwilligers, sponsoren en supporters ervoor dat het Tolhuispark twaalf uur lang het decor was van sport, ontmoeting en aanmoediging.

“Zonder al die mensen kun je zo’n eerste editie niet neerzetten. De energie van de vrijwilligers werkte door op de deelnemers en andersom. “Het voelde echt alsof we dit met elkaar deden.”

Ruim €10.000 voor het goede doel

LOS Dokkum stond niet alleen in het teken van sport. Aan iedere editie wil de organisatie een goed doel verbinden. Tijdens deze eerste editie kwamen de deelnemers in beweging voor Stichting Ik ben Wil en de Boostcamp die de stichting in 2027 organiseert.

Tijdens die Boostcamp krijgen mensen met (beginnende) dementie een volledig verzorgd weekend aangeboden, waarin bewegen, plezier en bijzondere ervaringen centraal staan. Een van de uitdagingen is het beklimmen van de hoogste berg van Nederland. De deelnemers worden daarbij begeleid door ervaren zorgprofessionals en volledig ontzorgd op het gebied van zorg, eten en verblijf.

De eerste editie van LOS Dokkum leverde hiervoor ruim €10.000 op.

“Dat we bij onze allereerste editie meteen zo’n 650 deelnemers mogen verwelkomen én samen ruim €10.000 ophalen, is fantastisch. Alle deelnemers, vrijwilligers, sponsoren, donateurs en supporters hebben hieraan bijgedragen. ” Daar mogen we met elkaar ontzettend trots op zijn”, vertelt Titus Vogt van Stichting Ik ben Wil.

‘Nog één ronde?’ krijgt een vervolg

De eerste editie van LOS Dokkum bracht een groot en divers deelnemersveld op de been. 422 hardlopers en 123 wandelaars gingen de uitdaging aan, naast 100 kinderen die deelnamen aan de Kids Run. Zij werden gedurende de dag ondersteund door zo’n 70 vrijwilligers, die samen zorgden voor het parcours, de verzorging, veiligheid en alles wat er rondom het evenement nodig was.

Met twaalf uur lang sport, aanmoediging en ontmoeting oftewel vitaleren kijkt de organisatie terug op een geslaagde eerste editie.

En daarmee verdwijnt die ene vraag voorlopig niet uit Dokkum:

Ga ik nog een rondje?

Foto’s (C): Binne Louw Katsma

Persbureau Ameland
Persbureau Ameland

Persbureau Ameland brengt alle actualiteiten om en rondom Ameland. Daarnaast verschijnen er verschillende reportages over de vele bewoners die het eiland rijk is. Zelf een goede tip? Mail deze naar info@persbureau-ameland.nl.

Artikelen: 2387